Tarihçe

ÇUKUROVA DEVLET SENFONİ ORKESTRASI

T.C. Kültür ve Turizm, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak kurulan Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Devlet Senfoni Orkestrası (CSO), İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO) ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO)dan sonra kurulan 4.senfoni orkestrasıdır. Resmi olarak 1988 yılında kurulan orkestramız, ilk çalışmalarına 17 kişilik çok küçük bir kadroyla, orkestra şefi Emin Güven YAŞLIÇAM’ın yönetiminde 1991 yılının son aylarında başlamıştır. İlk konserine 1992 yılında, Adana’nın düşman işgalinden kurtuluş günü olan 5.Ocak ta gerçekleştirmiştir. Orkestra, ilerleyen yıllarda yapılan sınavlar ile müzisyen kadrosunu genişletmiştir. Aynı zamanda Çukurova Filarmoni Derneği’nde katlılarıyla Senfoni Orkestralar, Opera ve Bale Orkestraları ve Devlet Konservatuarlarından aldığı misafir sanatçılarının desteği ile olan konserlerini başarı ile sürdürmektedir. Bu tür çalışmaların yanı sıra, dönemin NATO Genel Sekreteri ve Belçika Eski Dışişleri Bakanı Willy Claes, özel bir konserin ilk bölümünde orkestrayı yönetmiştir. Adana 6.Kolordu Komutanlığı’nın desteği ile Çaykovsky’nin 1812 Uvertürünü, Çukurova Üniversitesi Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçek top atışları eşliğinde seslendirmiştir.

Ç.D.S.O. kurulduğu günden bu yana birçok yurtiçi ve yurtdışı turneleri gerçekleştirmiştir. Bunlardan bazıları; Tarsus, İskenderun, Diyarbakır, Malatya, Trabzon, Mersin, Gaziantep, Antalya Aspendos Antik Tiyatrosu, Ankara, İstanbul, Elazığ, Kıbrıs, Suriye, Almanya, Azerbeycan ve Japonya turnesi esnasında Çaykovsky’nin 1.Piyano Konçertosu ve 5. Senfonisinin CD kaydını gerçekleştirilirmiştir.

Side Uluslararası Müzik Festivali, Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Xheki Uluslararası Müzik Festivali (Azerbeycan), Bellapais Uluslararası Müzik Festivali(Kıbrıs), Bodrum D-marin Uluslararası Müzik Festivali Adana Altın Koza Film Festivali ve Adana Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı gibi birçok festivalde başarılı konserler gerçekleştirmiştir.

Ç.D.S.O. her sezon çeşitli özel haftalarda zengin klasik batı müziği repertuvarının yanı sıra, pop müzik, klasik Türk müziği ve film müziği repertuvarlarını da içeren konserlere yer vermektedir.

Her sezon programını özenle hazırlayıp, Adanalı izleyicilere çok sesli evrensel müziği tanıtıp sevdirebilmek için çalışmalarını büyük bir özen içinde gerçekleştiren Ç.D.S.O, ayrıca birçok eserin Dünya’da ve Türkiye’de ilk seslendirilişleri  gerçekleştirilmiştir.

2005-2006 yılları arasında, Mayıs ve Eylül aylarında  Antalya Aspendos Açıkhava Tiyatrosu'nda yerli ve yabancı turistlere düzenli olarak konserler vermiştir.

‘’Hacı Sabancı’yı Anma Konseri’’ gibi her sezon düzenli olarak yapılan özel konserleri de Adana izleyicisine sunmaktadır.

Ç.D.S.O.’nun  klasik müziği sevdirmek ve halka tanıtmak amacı ile gerçekleştirdiği eğitim konserine birçok okul İl Milli Eğitim Müdürlüğü vasıtası ile davet edilerek, öğrencilere enstrüman tanıtımı  yapılmaktadır.

Konserleri izleme imkanı olmayan sanatseverlere ulaşmak ve yine çok sesli müziği tanıtabilmek amacıyla Ç.D.S.O.  sezon içerisinde çeşitli köy ve ilçe okullarına, cezaevi personel ve hükümlülerine ve pamuk tarlalarında çalışan işçilere eğitim konserleri düzenleyerek çok sesli müziği konser salonlarının dışına taşımaktadır. Elazığ türkülerinin senfonik olarak düzenlenmesi ile “Harput Senfonisi” adı altına turne konserini ilk olarak Elazığ’da gerçekleştiren Ç.D.S.O., bu konserin tekrarını Ankara ve İstanbul turneleriyle devam ettirmiştir.

Ç.D.S.O. bir başka büyük projesi olan “İlahi Senfonisi” birçok şehirde halkla buluşturulmuş ve çok beğeni kazanmıştır.

Ç.D.S.O. hava şartlarının elverişsizliğine rağmen Türkiye’de ilk kez Nemrut Dağı’nda konser vererek bir ilki gerçekleştirmiştir.

2015 yılında gerçekleştirilen Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında gerçekleştirilen kapanış konserini yaklaşık 100.000 kişi izlemiş ve çok büyük övgüler alarak bir rekora imza atılmıştır.

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TEMELİ KÜLTÜRDÜR” düşüncesi ışığı altında, ona layık olma yolunda konserlerini sürdürmektedir. 

ADRES BİLGİLERİ
Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası 
Adana Büyükşehir Belediyesi Konser Salonu Atatürk Cad. No.1/1 01120 Seyhan/Adana

Tel      :+90 322 453 68 74

           :+90 322 454 50 18
Fak     :+90 322 458 25 99
Gişe    :+90 322 456 08 08
E-mail :cukurovasenfoni@gmail.com