Orkestra Şefi


Orhan ŞALLIEL

Yurtdışındaki ve Türkiye’deki başarılarıyla yetenekli genç bir şef olarak dikkat çeken Orhan Şallıel, müziğe MSÜ Devlet Konservatuarı’nda başlamış, fagot dalındaki öğrenimini tamamladıktan sonra İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nda 6 yıl fagot sanatçısı olarak çalışmıştır. Bu dönemde bir yandan da kompozisyon bölümünde İlhan Usmanbaş ve Ercivan Saydam’la bestecilik öğrenimi yapmıştır. Ayrıca İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde Orhan Tanrıkulu, Renato Palumbo ve Robert Wagner’den şeflik dersleri almış, bu alandaki çalışmalarını geliştirmek üzere Hollanda’ya gitmiştir. Rotterdam Konservatuarı’nda Arie van Beek, Hans Vriesen ve Jos van der Sijde ile çağdaş müzik stilleri üzerine şeflik, Klaas de Vries ve Peterjan Wagemans ile kompozisyon çalışmıştır.


Amsterdam’daki Sweelinck Konservatuarı’nda Joop van Zon ile klasik repertuar ve orkestra şefliği çalışırken Hollanda’dan kazandığı bursla Helsinki Sibelius Akademisi’ne gönderilmiştir. Bu akademide Jorma Panula, Eri Klas, Atso Almila gibi şeflerle çalışmış; ayrıca Londra Royal Akademisi şeflik bölümü profesörü Colin Meters, Dresden Filarmoni’nin şefi Hans-Dieter Hauschild ve St. Petersburg Çaykovski Konservatuarı’nın opera ve senfoni bölümleri başkanı İlya Musin gibi ünlü şeflerden yararlanmıştır. Ertesi yıl Hollanda’ya dönen Şallıel Rotterdam Konservatuarı’nı bitirmiş, Avusturya ve İtalya’da katıldığı şeflik kurslarında Karl Österreicher, Yuji Yuasa, İlya Musin ve Valeri Gergiev ile çalışma olanağını bulmuştur.

Şallıel, Avrupa’da profesyonel şef olarak yönettiği orkestraların başlıcaları arasında Finlandiya’da Kouvola, Hollanda’da Maas, Leiden, Rotterdam Erasmus senfoni orkestraları vardır.

1996 yılında Türkiye’ye yerleşen sanatçımız, İstanbul Devlet Operası’nda Mahler’in 8. Senfonisi, R. Strauss’un Salome’si, Puccini’nin Turandot’u ve Verdi’nin Aida’sındaki başarılarıyla adını duyurmuş, 25. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin açılış konserinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nı yönetmiştir. Ülkemizdeki bütün senfoni orkestralarıyla konserler vermiş, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrasının ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrasının daimi şefliğini yapmış olan Şallıel 2017 yılında Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın daimi şeflik görevine atanmıştır.

 


Şef Yardımcısı

Eray İnal

1. Keman

Yusuf Yalçın 1.Derece Keman Üyesi

Mehmet D. Evrim Edemen 1.Derece Keman Üyesi

Serkan Kısa 1.Derece Keman Üyesi

Ozan Uludağ 1.Derece Keman Üyesi

Larissa Imınova

Buse Kınay

İrem Gürsoy

Kerem Can Teomete

Ahmet Düzenoğlu

Tamer Şensoy

2.Keman

Kazım Hasanefendioğlu 1.Derece Keman Üyesi

Cevahir Yunak

S. Sabri Şen

Sezer Taş

Şafak Alıcıoğlu

Tan Berk

Genco Acar

Viyola

Zafer Teomete

İlkan Şahin

Tansu Tural

M. Çağdaş Tuncer

Ecem Par

Viyolonsel

İlaha Özşahin

Başak Gürbüz

Tayfun Karakelle

Mert Şentürker

Cihat Çakır

Merve Kaygusuz

Serçin Pazarbaşı

Kontrabas

Tuğçe İpek Kurt

Beliz Canbulat

Aleyna Leman Çeviren

Elif Birinci

Flüt

Murat Esen

Yasemin Gürel

Nevin Apaydın

Obua

G. Pelin AYHAN Grup Şef Yrd.

İ. Özgür Alper

Klarnet

Cengiz Kaynar

Cihangir Nuvasil

Gözde Çevik

Fagot

Tarkan Gürel

Osman Fırat

Korno

Serdar Bakırezen Grup Şef Yrd.

Artunç Çoruh

Yunus Çayır

Fırat Baysöz

Trompet

Gökhan Par

Memet Çelik

Trombon

Berke Okman Grup Şef Yrd.

Ş. Okan Urşan

Timpani

Salim Özsezer Grup Şef Yrd.

Ozan Ceylan

Ecem Kaymak

Arp

Gizem Aksoy Yılmaz

ADRES BİLGİLERİ
Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası 
Adana Büyükşehir Belediyesi Konser Salonu Atatürk Cad. No.1/1 01120 Seyhan/Adana

Tel      :+90 322 453 68 74

           :+90 322 454 50 18
Fak     :+90 322 458 25 99
Gişe    :+90 322 456 08 08
E-mail :cukurovasenfoni@gmail.com